Igrzyska Zimowe

Krótka historia zimowych Igrzysk Polonijnych

Historia Zimowych Igrzysk Polonusów nie jest tak długa, jak igrzysk letnich, które swą tradycją sięgają roku 1934. Pierwsze Polonijne Igrzyska Zimowe przeprowadzono w 1986 r. w Zakopanem. Postanowiono spotykać się jak na igrzyskach letnich, co trzy lata. W 1989 roku odbyły się II Igrzyska Polonijne, a w 1992 III Igrzyska. Wtedy to po raz pierwszy mogli przyjechać reprezentanci Białorusi, Litwy i Ukrainy.

2000 rok to bardzo ważna data w historii zimowych zmagań sportowych Polonii. Właśnie w tym roku po latach przerwy, reaktywowano sportowe zimowe spotkania Polonusów, nadając im obowiązującą do dzisiaj nazwę Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. 220 rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata przyjechało do Szczyrku i Wisły, by walczyć o medale w dyscyplinach zimowych. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne.

2 marca 2002 roku w Szczyrku rozpoczęły się Polonijne Igrzyska Zimowe, na które zjechało do Polski blisko 500 uczestników z ponad dwudziestu krajów. Najliczniejsze reprezentacje przyjechały z Litwy i Ukrainy oraz ze Szwecji. Przez pięć dni Polonia z całego świata rywalizowała w 6 dyscyplinach. W klasyfikacji punktowej Igrzysk triumfowali rodacy z Czech, zdobywając 386 punktów, za nimi byli Polacy z Litwy – 275 punktów, a trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja z Białorusi – 201 punktów.

Dwa lata później organizatorzy Igrzysk gościli blisko 600 uczestników, którzy rywalizowali w siedmiu konkurencjach.

W Zimowych Igrzyskach Polonijnych Beskidy 2004 ponownie zwyciężyły Czechy, na drugim miejscu uplasowała się Litwa, trzecie miejsce zajęła Białoruś. Kanada była czwarta, Stany Zjednoczone dziewiąte. Dwudzieste miejsce zajęła Australia, dzielnie reprezentowana przez… jednego tylko zawodnika, 73-letniego Stefana Linderta, urodzonego na Podbeskidziu, od ponad pół wieku mieszkańca Queenslandu.

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2006 odbyły się na trasach i obiektach sportowych Szczyrku, Wisły, Cieszyna, Tych i Bielska-Białej. W imprezie wzięło udział 625 uczestników z 23 krajów. Rywalizowali oni w 7 dyscyplinach i 5 kategoriach wiekowych. Zarówno w kategorii medalowej, jak i punktowej triumfowały drużyny Czech, Kanady i Szwecji. Kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2008 odbyły się na trasach i obiektach sportowych (podobnie jak poprzednie) Szczyrku, Wisły, Czeskiego Cieszyna, Jastrzębia i Bielska-Białej. Honorowy patronat nad igrzyskami przyjął Marszałek Senatu RP.  W zawodach startowało ponad 500 polonijnych sportowców. Najwięcej z Ukrainy – 135 osób, Kanady – 78, Rosji – 49 i Szwecji – 46. Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy z Kanady, zdobywając łącznie 42 medale, na drugim miejscu uplasowali się polonijni sportowcy z Rosji – 30 medali, trzecie miejsce przypadło reprezentacji Szwecji, która zdobyła 26 medali.

W 2010 roku sportowa Polonia spotkała się w Zakopanem. Po osiemnastu latach zimowe Igrzyska Polonijne wróciły pod Tatry. I miejsce w klasyfikacji medalowej zajęły Czechy, zdobywając łącznie 104 medale, w tym: 40 złotych, 37 srebrnych i 27 brązowych. II miejsce przypadło Litwie – 74 medale, w tym 30 złotych, 22 srebrnych, 22 brązowe. III miejsce zdobyła ekipa z Kanady, zdobywając 73 medale, w tym 29 złotych, 20 srebrnych i 24 brązowe.

Polonusi z USA wywalczyli IV- miejsce. Podobnie jak w XIV- Światowych Letnich Igrzyskach w Toruniu w 2010 co w historii Światowych Letnich i Zimowych Igrzyska Polonijnych plasuje Polonie amerykańską na najwyższych pozycjach w klasyfikacji ekip Polonii z całego świata.

Igrzyska Zimowe, Zakopane 1986.

Wielu sportowców reprezentujących różne środowiska polonijne brało udział w Polonijnych Zimowych Igrzyskach, a później w Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych. Program Igrzysk przechodził stopniowe zmiany. Od początku Igrzysk Zimowych nie było sportowych minimów. Rozszerzono kategorie wiekowe, aby umożliwić udział w Igrzyskach osobom młodym, średnim i starszym, umożliwiając im udział zarówno w zawodach sportowych, jak i imprezach rekreacyjnych

Igrzyska Polonijne w Polsce