XVI Letnie Igrzyska Polonijne (Kielce 2013)

Kielce zyskały sympatię i uznanie uczestników XVI Letnich Igrzysk Polonijnych 

W odbywających się od 3 do 10 Sierpnia 2013’ na terenie Kielc Igrzyskach Polonijnych wzięło udział ponad 1500 zawodników. Wraz z nimi przyjechały również rodziny i znajomi. Organizacja tej imprezy stała na długo pod znakiem zapytania. Główny sponsor Igrzysk – Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Stowarzyszenie Wspólnota Polska, niespodziewanie pod koniec roku 2012 podjęły decyzję co do wyboru organizatora. Zostało nim miasto Kielce.

Kielce są dla wielu słabo znanym miastem w centralnej Polsce. Jakże więc miło zaskoczeni byli pierwsi goście imprezy, którzy od piątku 2 Sierpnia, zaczęli zjeżdżać się do wioski Igrzysk Polonijnych. Na pierwszy rzut oka można było zauważyć dobre przygotowanie organizacyjne. Stadion – Korony Kielce – stał się na cały tydzień najintensywniej pracującym miejscem Kieleckiej Imprezy. Od rana do późnych godzin nocnych, biuro zawodów w Wiosce Igrzysk Polonijnych tętniło życiem, obsługując codziennie setki ludzi. Sprawnie przeprowadzona rejestracja gości z całego świata, zadowalająca baza hotelowa, uprzejmość gospodarzy i nowoczesne obiekty sportowe miasta, sprawiły, że większość uczestników z zadowoleniem przyjęła rozpoczynające się Igrzyska.

Atmosfera była fantastyczna i taka pozostała przez cały okres trwania zawodów. Do Kielc przyjechało ponad 1500 sportowców z 31 krajów w tym sześćdziesięciu uczestników ze Stanów Zjednoczonych. Byli to zawodnicy z wielu stanów USA, ale głównie z Metropolii Nowego Jorku i Chicago. Polish American Sports Association z New Jersey wraz z kolegami z Chicago, zaprosili na kieleckie zawody wielu doskonałych sportowców, którzy wzięli udział w 18 dyscyplinach sportowych. To za sprawą utalentowanych pływaków z Ameryki reprezentacja USA zajmowała początkowo, dobre drugie miejsce. Dzięki Zosi Niemczak, Olivii i Julii Borawski, Mayii Filon, Isabelli Lovasz, Patrickowi Mojsa, Adrianowi Górskiemu i jego tacie Marianowi zespół amerykański zdobył wiele cennych złotych medali. Nie mniej owacyjnie przyjmowane były wiadomości o medalach innych kolorów, których w Kielcach wręczono ogólnie 1800. Worek z medalami dla Polonii amerykańskiej rozwiązał się na dobre w drugim dniu trwania sportowych wzmagań.

Medale zdobywali Marian Lewandowski, Elżbieta Kordan, George Jarmoc, Patrycja Zielińska, Klaudia Kulmacz, Andrzej Krygowski, Krystyna Kacperczyk, Stefan Pawelec, Leszek Niedżwiedzki, Leszek Jedliński, Stanley Merunowicz, Piotr Piasecki, Katarzyna Putz, Ksenia Velikoda, Tomasz Wolak, Piotr Pilecki, Jerzy Półtorak, Krystyna Vohryzka, Edward Predota, Michał Reterski, Ryszard Nowotka, Leszek Kocjan i Patrycja Zielińska. Letnie Igrzyska nie ustrzegły się również niespodzianek. Jak oficjalnie podano, oszczędności budżetowe nie pozwoliły na rozegranie w Kielcach kilku stałych dyscyplin sportowych towarzyszących tej imprezie od lat. Nie rozegrane zostały konkurencje w: żeglarstwie, wędkarstwie, szermierce (bardzo popularnej w USA), strzelectwie, kolarstwie szosowym, kajakarstwie, jeździectwie, golfie, duathlonie, kręglach, jak również nie odbył się Bieg Integracyjny. Pomimo że ekipa ze Stanów Zjednoczonych należała do ekip średnich pod względem liczebnym, należą się jej duże brawa. Jak zwykle w jej składzie znajdują się prawdziwe gwiazdy.

Ludzie, którzy potrafią zdobywać wiele medali w kilku dyscyplinach, a także i złoci multimedaliści. Za ich sprawą Polonia USA zajęła w Kielcach 6 miejsce w końcowej klasyfikacji medalowej, zdobywając 87 medali, w tym 26 złotych, 34 srebrnych, i 27 brązowych. Najcenniejsze złote medale i ich liczba, tak jak na Igrzyskach Olimpijskich warunkują finałowe miejsce medalowe danego kraju. Stąd też wielu doświadczonych uczestników poprzednich Igrzysk, gorączkowo poszukuje w swoich krajach sportowców z predyspozycjami do zdobywania złotych medali w następnych zawodach, aby ich reprezentacje miały szansę na jak najwyższe miejsca medalowe w klasyfikacji ogólnej następnych Igrzysk Polonijnych.

Tak więc i ”Polish American Sports Association” rozpoczyna starania o pozyskanie nowych utalentowanych członków, ludzi z charakterem i sportową pasją, którzy lubią sportową rywalizację i nie ugną się przed sportową rywalizacją na arenach Igrzysk Polonijnych i podczas innych imprez sportowych. Należy pogratulować Amerykańskim Polakom za ich wspaniałą postawę na stadionach Kielc, a sympatyków sportów zimowych już dzisiaj zapraszamy na wyjazd na Zimowe Igrzyska Polonijne, które w Lutym przyszłego roku odbędą się w polskich Sudetach. Oficjalne informacje na ich temat, już niedługo pojawią się w internecie na stronie PASA www.pasaus.org.

Share this post: