Igrzyska Letnie – Początki

Igrzyska Polonijne były organizowane już w okresie międzywojennym.

I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się w dniach 1-6 sierpnia 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Wzięło w nich udział prawie 400 sportowców z 13 krajów. Najliczniejsze ekipy ze środowisk polskich ze świata przybyły ze Stanów Zjednoczonych (19 osób), Czechosłowacji i Wolnego Miasta Gdańska (po 16), Francji i Niemiec (po 15). Nie zabrakło także reprezentantów z Białorusi, Rumunii, Belgii, Holandii, Litwy, Łotwy, Kanady, Austrii, a także z tak odległych zakątków, jak Chiny (tj. Mandżuria) czy Brazylia. 

Sportowcy rywalizowali w kilkunastu dyscyplinach sportowych, m.in. w boksie, kolarstwie, koszykówce, siatkówce, piłce nożnej i pływaniu, jednak największy zasięg miały zawody lekkoatletyczne. Startowało w nich wielu wybitnych zawodników.  Na szczególną uwagę zasługuje mistrzyni igrzysk olimpijskich z 1932 r. w biegu na 100 m Stanisława Walasiewicz (przebywająca od 1911 r. wraz z rodzicami na emigracji w USA), która w Warszawie zdobyła 4 złote medale: w sprintach na 100 m i na 200 m, a także w rzucie dyskiem i oszczepem. 

W punktacji generalnej zwyciężyła Polonia z Francji (35 pkt) przed Wolnym Miastem Gdańskiem (34 pkt) i reprezentacją z Czechosłowacji (27 pkt). Natomiast Polonia z USA odniosła spektakularny sukces w lekkoatletyce, w której wygrała wszystkie konkurencje, zdobywając 22 złote medale. Z powodu II wojny światowej i innych czynników, na kolejne Igrzyska przyszło czekać aż 40 lat…

Igrzyska Letnie Polonii w 1934 r.

Na zdjęciu powyżej reprezentacja Polonii z USA, która odniosła szczególnie spektakularny sukces w lekkoatletyce, w której wygrała  wszystkie konkurencje, zdobywając 22 złote medale.

Igrzyska Letnie – Współcześnie

W roku 1974 rozegrano II Polonijne Igrzyska Sportowe w Krakowie. Kolejne w latach: 1977 (Kraków), 1981 (Kraków), 1984 (Warszawa), 1986 (Kraków), 1991 (Kraków). Od roku 1997 impreza została objęta patronatem Marszałka Senatu wolnej RP. Rozegrano wtedy zawody pod nową nazwą: Światowe Igrzyska Polonijne (w Lublinie) z zachowaniem jednak ciągłości numeracji, od tej chwili zawody rozgrywane są regularnie, co dwa lata. Od 1997 roku głównym patronem medialnym i współorganizatorem igrzysk jest TV Polonia, a od 2000 roku w organizację włączyła się Wspólnota Polska.  

Decyzję o przyznaniu praw organizowania Światowych Igrzysk Polonijnych danemu miastu podejmuje Wspólnota Polska, przedstawiciel wytypowanego do kolejnej edycji miasta odbiera flagę z rąk aktualnych gospodarzy. 

Na zdjęciu obok: kibice podczas XIV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Toruniu (2009 rok).

Igrzyska Polonijne w Polsce