To już po raz dwudziesty, przez okres ponad 40 lat spotkamy się w gronie osób, którym nie jest obojętna historia i dorobek, teraźniejszość i przyszłość polskiego sportu olimpijskiego. Uczestnikami Sejmiku będą działacze polonijni z całego świata, tym razem zapraszamy do Ciechocinka.
Szczególnie serdecznie zapraszamy sympatyków polskiego sportu, absolwentów uczelni sportowych, trenerów i zawodników, których losy rozrzuciły po całym świecie. Sejmik odbywa się bezpośrednio przed Polonijnymi Igrzyskami Sportowymi w Toruniu, tak aby umożliwić chętnym uczestnictwo również w tej imprezie. A więc będzie to okazja do dyskusji, jak również do aktywnego wypoczynku i sportowej rywalizacji.
Goście i uczestnicy Sejmiku zakwaterowani zostaną w Ciechocinku – znanej w Polsce i Europie miejscowości oddalonej jedynie 15 km od Torunia, w odrestaurowanym Zamku TARGON. Stylowe 1 i 2-osobowe pokoje, wspaniałe wnętrza, krużganki oraz sale konferencyjne, a także atrakcyjna gastronomia i bardzo dobre warunki konferencyjne sprzyjać będą pracy i wypoczynkowi.
PROGRAM XX ŚWIATOWEGO POLONIJNEGO SEJMIKU OLIMPIJSKIEGO PKOl
26 lipca 2009 roku (niedziela)
27 lipca 2009 roku (poniedziałek)
28 lipca 2009 roku (wtorek)
29 lipca 2009 roku (środa)
30 lipca 2009 roku (czwartek)
31 lipca 2009 roku (piątek)
01 sierpnia 2009 roku (sobota)
Towarzyszące wydarzenia i wystawy:
To już po raz dwudziesty pierwszy, spotkamy się w gronie osób, którym nie jest obojętna historia i dorobek, teraźniejszość i przyszłość polskiego sportu olimpijskiego oraz rozwój polonijnego ruchu sportowego.
Na spotkanie sejmikowe zapraszamy do zakątka Polski, którego jeszcze nie odwiedzaliśmy – na Zamek w Książu.
Szczególnie serdecznie zapraszamy sympatyków polskiego sportu, absolwentów uczelni sportowych, trenerów i zawodników, których losy rozrzuciły po całym świecie. Sejmik odbędzie się bezpośrednio przed Polonijnymi Igrzyskami Sportowymi we Wrocławiu, tak aby umożliwić chętnym uczestnictwo również w tej imprezie. A więc będzie to doskonała okazja do dyskusji, planowania działalności na przyszłość, jak również do aktywnego wypoczynku i sportowej rywalizacji.
Goście i uczestnicy Sejmiku zakwaterowani zostaną w dobrych warunkach, które umożliwią wypoczynek, jak i pozwolą na merytoryczną pracę. Oferujemy naszym uczestnikom 2-osobowe pokoje, wspaniałe stylowe wnętrza oraz sale konferencyjne, jak również atrakcyjną gastronomię i bardzo dobre warunki konferencyjne.
Część programowa:
Program sportowy:
Program turystyczny:
Program imprez kulturalno-rozrywkowych:
Koszt udziału w Sejmiku – 1200 złotych obejmuje zakwaterowanie i wyżywienie, transport podczas Sejmiku, udział we wszystkich imprezach programowych, sportowych i turystycznych oraz dla chętnych dojazd autokarem do Wrocławia na Polonijne Igrzyska Sportowe.
XXII Sejmik Polskiego Komitetu Olimpijskiego i amerykańskie akcenty.
Już po raz dwudziesty drugi trenerzy, zawodnicy i działacze sportowi z całego Świata byli gośćmi Polskiego Komitetu Olimpijskiego podczas Sejmiku, który odbył się na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Giżycku w dniach 27 Lipca do 2 Sierpnia 2013.
Tydzień przed Światowymi Letnimi Igrzyskami Polonijnymi około stu osób z siedemnastu krajów przyjechało do Giżyckiego COS-u, aby porozmawiać o najnowszych wydarzeniach w polskim i światowym ruchu olimpijskim. Na sejmik przyjechali również: poseł RP Pan Wojciech Ziemniak – Vice Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, senator Pan Andrzej Person – Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Emigracji i Współpracy z Polonią i Polakami na Świecie, Sekretarz Generalny PKOl – Pan Adam Krzesiński, Członek MKOl – Pani Irena Szewińska, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego – Pan Zbigniew Stosio, Przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią PKOl – Pan Witold Rybczyński oraz przedstawiciele Giżyckiego magistratu i Centralnego Ośrodka Sportu.
Podczas Sejmiku przedstawiciele PKOl relacjonowali swoim gościom m.in. najważniejsze założenia i plany, które starają się realizować po ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, przed następną Zimową Olimpiadą, która już w lutym przyszłego roku odbędzie się w Soczi. Nasza wspaniała niegdyś lekkoatletka, Członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Irena Szewińska, podzieliła się swoją wiedzą na temat ruchu olimpijskiego na świecie. Oceniła szanse krajów kandydujących na gospodarzy przyszłych Igrzysk Olimpijskich oraz wspomniała o problemach związanych z ich wyborem. Mówiła również o dyscyplinach sportowych, które mogą już nigdy nie pojawić się na arenach Igrzysk i również o takich, które mogą być na nie przyjęte, jako nowe. Mówiono o szkoleniu polskich olimpijczyków, pracy związków sportowych, problemach polskiego sportu i szkolnictwa oraz sprawach wychowania fizycznego w szkołach. Goście z 17 krajów dzielili się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami w pracy w sporcie w krajach, z których przyjechali. Głos zabierali trenerzy pracujący z młodzieżą, zawodnicy uprawiający sport i działacze sportowi, z których wielu jest cenionymi fachowcami czynnie udzielającymi się w sporcie lub będącymi już na zasłużonej emeryturze.
Irena Szewińska podczas Sejmiku Polonijnego PKO
Poza częścią oficjalną Sejmiku PKOL zadbał też o atrakcje. Giżycki Urząd Miasta wystawił drużynę, która zmierzyła się z World Polonia’s Team w towarzyskim meczu piłkarskim, który również tradycyjnie rozgrywany jest podczas wszystkich Sejmików. Końcowy wynik 3:3 przyniósł po rzutach karnych zwycięstwo drużynie gospodarzy, które to ogłosiła sędzina – Pani Burmistrz Giżycka, Jolanta Piotrowska. Poza sportowymi wyczynami zwiedzano najciekawsze miejsca w okolicy Giżycka mi.in. Twierdzę Boyen, pływano statkami po okolicznych jeziorach, goszczono w Urzędzie Miasta i kilku najsławniejszych na Mazurach – restauracjach.
Na zakończenie Sejmiku odbyły się I Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie. Na 21 załóg zgłoszonych do żeglarskich regat zwyciężyła osada Państwa Ostrowskich ze Szwecji a załoga amerykańska składająca się z narciarza, ciężarowca i siatkarza z wypożyczonym sternikiem, który nigdy nie startował w regatach zajęła 11 miejsce. Następna konkurencja dnia, ogłoszona przez PKOl dała tym razem załodze amerykańskiej Polonii – Andrzejowi Krygowskiemu, Tadeuszowi Kulmaczowi i Sławomirowi Kowalikowi, powody do radości. Wytypowany przez kolegów po zejściu na ląd, do następnej konkurencji Andrzej Krygowski, uzyskał najlepszy wynik wśród pozostałych załóg w rzucie kołem ratunkowym, ustanawiając tym wynikiem pierwszy polonijny rekord świata w tej konkurencji. Polonię USA na sejmiku reprezentowali w tym roku także Pani, Barbara Zawłocka i Pan, Andrzej Nogaj, wszyscy ze Stanu New Jersey.
Już tradycyjnie, Polski Komitet Olimpijski był organizatorem następnej edycji – Sejmiku Polonijnego. Sejmik odbył się w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Leżący w sercu Bieszczad – Arłamów był od 24 Lipca 2015 miejscem spotkań Polaków z wielu krajów świata, którzy przyjechali porozmawiać i dowiedzieć się o wydarzeniach w polskim sporcie.
Miejsce tegorocznego sejmiku nie było przypadkowo wybrane na tą okoliczność. Arłamowski ośrodek jak się przekonaliśmy, jest jednym z najpiękniejszych tego typu ośrodków konferencyjno – sportowych w Europie. Nowoczesny kompleks hotelowy z imponującymi jego częściami, do których należą: okazałe Spa, restauracje, baseny, sale fitness, parkour dla koni, korty tenisowe, strzelnica i wiele innych, od początku sprawiły, ze Sejmik był nadzwyczaj przyjemną i udaną imprezą.
Polacy z wielu krajów świata od pierwszego dnia rozpoczęli warsztaty programowe, które zaplanowane fachowo przez Panów – Witolda Rybczyńskiego (prowadzącego Sejmik), Adama Pietronia i Marcina Dorosia, pozostały do końca stałymi elementami Sejmiku. Poruszano wiele ciekawych tematów związanych ze sportem w Polsce i na świecie. Prezentowano osoby, opinie, stanowiska, jak i mówiono o tym, co robi się dla sportu w środowiskach polonijnych wielu krajów.
Gospodarzem Sejmiku w tym roku, pod nieobecność Ireny Szewińskiej, zawsze obecnej na Sejmikach, był prezes PKOl – Andrzej Kraśnicki.
Warsztaty programowe przeplatane były imprezami towarzyskimi i sportowymi. Zwiedzano Bieszczady, na zaproszenie starosty Krosna przepiękne – Krośnieńskie Centrum Szkła, rozegrano tradycyjny mecz piłki nożnej z lokalną reprezentacją organizatora – tym razem był to sympatyczny i dobrze grający zespół Hotelu Arłamów, który po wspaniałym meczu wygrał z Polonusami 5:4. Pod koniec Sejmiku rozegrano – II Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie na jeziorze solińskim. Atrakcji było co niemiara!
XXIII Sejmik PKOL na naszych slajdach
Na koniec Sejmiku władze województwa podkarpackiego, dyrekcja hotelu Arłamów i przedstawiciele Wspólnoty polskiej zdecydowały, przy ogólnym aplauzie Polonusów – o organizacji następnych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Marcu 2016, właśnie w bieszczadzkim Arłamowie.
Kończący tradycyjnie już Sejmiki bankiet w pełnej gali, był ostatnim elementem tego sportowego wydarzenia, podczas którego PKOl wręczył piękne nagrody dla zwycięzców Regat i konkursu rzutu kołem ratunkowym (Tym razem – do celu, a nie jak poprzednio – na odległość).
Wyjazdy z Sejmiku były dla wielu powodem dla uronienia – łezki z oka – no ale czas szybko płynie a następny Sejmik już za dwa lata.
Stany Zjednoczone pod egidą Polish American Sports Association reprezentowało tym razem 16 osób z Nowego Jorku, New Jersey, Chicago i Florydy.
Większość uczestników z USA po zakończeniu Sejmiku PKOl przewieziona została autokarem do Katowic, na mające odbyć się z początkiem Sierpnia – Letnie Igrzyska Polonijne „Śląsk 2015”
We use cookies to analyze website traffic and optimize your website experience. By accepting our use of cookies, your data will be aggregated with all other user data.